Historia cięcia wodą

Technologie cięcia wodą


Pierwszą maszynę do cięcia arkuszy papieru za pomocą strumienia wody zbudowano w 1933 r. w firmie papierniczej w stanie Wisconsin (USA). Ponieważ wytwarzane ciśnienie było niewielkie, można było nią ciąć tylko bardzo miękkie i cienkie materiały, jak papier. W 1935 r. do dozowanej pod ciśnieniem wody dodano środek ścierny w postaci drobnego proszku, co dało możliwość cięcia grubszych i twardszych materiałów.
W przemyśle zastosowano szerzej technologie w latach 60., jednak stosowano tylko technologię waterjet (przecinanie samą wodą pod wysokim ciśnieniem). Na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku opracowano do celów zastosowań przemysłowych technologię wodno-ścierną (abrasive water jet). Na przełomie lat 1985 i 1986 opracowano metodę bezpośredniego wytwarzania zawiesinowej strugi wodno-ściernej (abrasive water suspension jet)
Technologie te znalazły szersze zastosowanie dopiero na początku lat 80. ubiegłego wieku. W latach 90-tych poczyniono duży postęp w technologii, który dał możliwość zastosowania technologii cięcia wodą (waterjet, abrasive water jet oraz abrasive water suspension jet) także w mniejszych firmach produkcyjnych oraz warsztatach mechanicznych.