Technologie cięcia wodą
Technologia przecinania samą wodą (waterjet)
Zasada powstawania strugi wody polega na podniesieniu jej ciśnienia do bardzo wysokiego, tak aby możliwe było "przeciśnięcie" wody przez bardzo mały otwór w tzw. dyszy wodnej ("orifice" lub "jewel"). Sam strumień wody pod wysokim ciśnieniem wypływający z takiej dyszy jest w stanie przeciąć miękkie materiały takie jak: pianka, guma itp.
Technologia wodno-ścierna (abrasive water jet)
Zasada powstawania takiej strugi polega na użyciu wody do przyspieszenia ziaren ścierniwa (najczęściej granitu). Ścierniwo po wymieszaniu z wodą w komorze mieszania i uformowaniu w tzw. dyszy mieszającej (mixing tube) tworzy strugę wodno-ścierną zdolną przeciąć najtwardsze materiały.
Technologia wodno-ścierna z zawiesiną (abrasive water suspension jet)
Metoda bezpośredniego wytwarzania zawiesinowej strugi wodno-ściernej została opracowana na przełomie lat 1985/1986. Bezpośrednie wytwarzanie zawiesinowej strugi wodno-ściernej polega na mieszaniu w zbiorniku ciśnieniowym wody z dozowanym do określonej koncentracji ścierniwem i dostarczeniu tej mieszaniny jednym elastycznym przewodem do głowicy roboczej wyposażonej w (wykonaną najczęściej z węglików spiekanych) jedną dyszę formującą strugę tnącą.